Forum de discuţii - întrebări / răspunsuri
|
[ Pune o întrebare ]
Categoria: Principal -> Gospodarire comunala si servicii publice -> Gospodarire comunala si servicii publice
Întrebări
| Intrebarea nr. 2040 din data: 25-02-2008 pusa de Robert T. : · Apreciez initiativaa de a construi parculete in spatiile verzi ale Aradului, insa multe am ramas neterminate.Unul dintre ele se afla langa anl-urile din micalaca 300, langa Gemi center.Este foarte bine amenajat si construit, dar pe terenul ce se vrea a fi teren de baschet, lipseste cosul.Daca tot faceti ceva, terminati proiectul.Sunt multi tineri care de mai bine o luna stau si asteapta cosul.va multumesc
Intrebarea nr. 2035 din data: 21-02-2008 pusa de Sergiu : · Ar fi o idee ca in tot orasul sa fie gunoi diferentiat, oamenii serios vor contribui la acest lucru cu bucurie.
Intrebarea nr. 2019 din data: 14-02-2008 pusa de anghel paraschiva : · Pt. completarea raspunsului la intrebarea nr.1914, va informez ca spatiul la care m-am referit se afla in fata blocului 502 de pe str.Voinicilor, bloc care se poate identifica foarte usor pt ca este singurul care are parcate masini pe locul unde ar trebui sa fie flori...In primavara anului trecut , ati plantat flori pe spatiul departajat de borduri dar din pacate numai pana la blocul 502. De la acest bloc si pana la viaduct spatiul verde nu mai este amenajat.
Intrebarea nr. 1980 din data: 25-01-2008 pusa de Hodrea Silviu Petrica : · Bunaziua, doresc indiacatii pentru trei probleme:
1. in parcul blocului 20, parc comun dealtfel si blocurilor 19, 18 si 17 s-a instalat un modul de caldura, distrugand in proportie de 80% spatiul verde amenajat de locatari, in schimb acum avem parte de o priveliste sumbra de mocirla, distrugandu-se rondourile de flori, gardul viu si alte plante si pomi ornamentali, de asemenea la capatul blocului 17 (in imediata apropiere a acestui parc) intr-un alt mic parculet aceeasi poveste. Doresc sa aflu daca primaria are in vedere refacerea acestor parcuri eventual cu amenajarea de parcari (pe aceasta tema sunt dispus sa colaborez pentru a creea cat mai eficient aceste prcari in functie de locruile disponibile)? de asemenea mentionez si de o linie de fianntare pe aceasta tema de amenajarea de spatii verzi si doresc sa stiu daca porimaria , ca sa nu cheltuiasca prea mukte fonduri din bugetul propriu daca a elaborat sau va elabora un proiect pentru a participa la vreun proiect de cest gen . Practic doresc sa stiu daca se va face concret ceva avand in vedere ca modalitati exista.
2. Strada Hateg este o strada cu sens unic dinspre zona Fortuna catre zona Lebada, astfel semnul de interzis este amplasat la inceputul unui sector de drum care ar permite sens dublu pentru aproximativ 50 de metri (pana la curba) pentru a facilita acesul persoanelor care locuiesc la blocrile 20, 19, 18, 17 cu autoturismul , fara a avea probleme cu organele de politie cand sunt prin preajma si fara a ocoli cativa kilometri buni pentru a ajunge acasa. In acest sens va rog sa imi comunicati ce demersuri trebuie sa facem, si de asemenea daca aceste demersuri pentru a avea rezultatul dorit, sa fie facute in nume personal sau in numele asociatiilor de proprietari aale acestor blocuri.
3. Am auzit ceva zvonuri referitoare la infiinatrea unor micro primarii la nivel de cartiere, doresc sa stiu daca este adevarat, indiferent in ce stadiu s-ar afla un asemenea proiect.
In speranta unui raspuns cat mai rapid va multumeswc anticipat.
Cu respect,
Hodrea Silviu Petrica
Intrebarea nr. 1979 din data: 24-01-2008 pusa de Tomoiaga Ion Stefan : · Cate telefoane trebuiesc date la TelVerde Iluminat public pentru a avea efect? Pe strada Predeal in dreptul blocurilor 7a si 8a lampile de iluminat public nu functioneaza. Mai mult, in ultimele saptamani au fost sparte un numar de aproximativ 8 autoturisme, pe fondul lipsei iluminatului public. Deasemenea nu am vazut de foarte mult timp patrule ale Politiei Comunitare prin zona.
In alta ordine de idei, daca la inceput ridicarea gunoiului menajer se facea in mod responsabil, acum firma insarcinata cu aceasta activitate, pe langa faptul ca ridicarea gunoiului se face dupa ora 22 (ceea ce nu este rau) zgomotul pe care aceasta activitate il produce (troncaneli cu conteinerele...) este insuportabil (prevederile legii privind orele de odihna sunt valabile doar pentru unii?!). Sa nu mai vorbim de faptul ca de ceva vreme ridicarea gunoiului se rezuma doar la golirea conteinerelor...ce ramane in spatele lor...
Nici problema cainilor comunitari (descrisa de un alt contribuabil) nu s-a rezolvat, sau, ma rog rezolvata 50%, din 8 caini au fost ridicati 4. Restul continua sa fie un pericol mai ales pentru copii.
Mi-ar face placere sa primesc un telefon sau chiar un email asupra problemelor supuse atentiei in prezentul mesaj.
|
Răspunsuri
|
Intrebarea nr. 2040 din data: 25-02-2008 pusa de Robert T. : · Apreciez initiativaa de a construi parculete in spatiile verzi ale Aradului, insa multe am ramas neterminate.Unul dintre ele se afla langa anl-urile din micalaca 300, langa Gemi center.Este foarte bine amenajat si construit, dar pe terenul ce se vrea a fi teren de baschet, lipseste cosul.Daca tot faceti ceva, terminati proiectul.Sunt multi tineri care de mai bine o luna stau si asteapta cosul.va multumesc
|
Raspuns din data de 10-03-2008 : Stimate Domnule,
Dupa amenajarea tuturor terenurilor de sport, la fiecare dintre acestea se va executa marcajul si se va monta cosul de baschet.
Centrul de Informare Cetateni.
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 2035 din data: 21-02-2008 pusa de Sergiu : · Ar fi o idee ca in tot orasul sa fie gunoi diferentiat, oamenii serios vor contribui la acest lucru cu bucurie.
|
Raspuns din data de 18-04-2008 : Stimate Domnule,
Urmare sesizarii dumneavoastra, va comunicam urmatoarele:
Incepand cu luna aprilie se implementeaza colectarea selectiva a deseurilor municipale in cartierele Faleza Sud(Alfa), Confectii si Parneava, programul de colectare urmand sa fie comunicat atat prin mass-media cat si prin intermediul pliantelor ce se vor distribui utilizatorilor de catre operatorul de salubrizare.
Chiar si in lipsa colectarii selective la sursa, din luna octombrie operatorul de salubrizare a dat in functiune Statia de sortare a deseurilor municipale (investitie proprie, realizata in cadrul contractului de concesiune), unde selecteaza deseurile municipale colectate din municipiu.
In ceea ce priveste colectarea selectiva la sursa a deseurilor, trebuie avute in vedere costurile suplimentare pe care aceasta le presupune precum si modificarile de grafic de colectare a deseurilor municipale de la populatie.
In functie de rezultatele programului de colectare selectiva din cele trei cartiere mentionate, urmeaza sa fie adoptata o decizie pentru desfasurarea activitatii in viitor.
Centrul de Informare Cetateni.
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 2019 din data: 14-02-2008 pusa de anghel paraschiva : · Pt. completarea raspunsului la intrebarea nr.1914, va informez ca spatiul la care m-am referit se afla in fata blocului 502 de pe str.Voinicilor, bloc care se poate identifica foarte usor pt ca este singurul care are parcate masini pe locul unde ar trebui sa fie flori...In primavara anului trecut , ati plantat flori pe spatiul departajat de borduri dar din pacate numai pana la blocul 502. De la acest bloc si pana la viaduct spatiul verde nu mai este amenajat.
|
Raspuns din data de 10-03-2008 : Stimata Doamna,
Urmare intrebarii dumneavoastra, va comunicam urmatoarele:
Pe strada Voinicilor care cuprinde si zona care face obiectul sesizarii dumneavoastra, va fi semanat gazon in cursul lunii martie 2008.
Centrul de Informare Cetateni.
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 1980 din data: 25-01-2008 pusa de Hodrea Silviu Petrica : · Bunaziua, doresc indiacatii pentru trei probleme:
1. in parcul blocului 20, parc comun dealtfel si blocurilor 19, 18 si 17 s-a instalat un modul de caldura, distrugand in proportie de 80% spatiul verde amenajat de locatari, in schimb acum avem parte de o priveliste sumbra de mocirla, distrugandu-se rondourile de flori, gardul viu si alte plante si pomi ornamentali, de asemenea la capatul blocului 17 (in imediata apropiere a acestui parc) intr-un alt mic parculet aceeasi poveste. Doresc sa aflu daca primaria are in vedere refacerea acestor parcuri eventual cu amenajarea de parcari (pe aceasta tema sunt dispus sa colaborez pentru a creea cat mai eficient aceste prcari in functie de locruile disponibile)? de asemenea mentionez si de o linie de fianntare pe aceasta tema de amenajarea de spatii verzi si doresc sa stiu daca porimaria , ca sa nu cheltuiasca prea mukte fonduri din bugetul propriu daca a elaborat sau va elabora un proiect pentru a participa la vreun proiect de cest gen . Practic doresc sa stiu daca se va face concret ceva avand in vedere ca modalitati exista.
2. Strada Hateg este o strada cu sens unic dinspre zona Fortuna catre zona Lebada, astfel semnul de interzis este amplasat la inceputul unui sector de drum care ar permite sens dublu pentru aproximativ 50 de metri (pana la curba) pentru a facilita acesul persoanelor care locuiesc la blocrile 20, 19, 18, 17 cu autoturismul , fara a avea probleme cu organele de politie cand sunt prin preajma si fara a ocoli cativa kilometri buni pentru a ajunge acasa. In acest sens va rog sa imi comunicati ce demersuri trebuie sa facem, si de asemenea daca aceste demersuri pentru a avea rezultatul dorit, sa fie facute in nume personal sau in numele asociatiilor de proprietari aale acestor blocuri.
3. Am auzit ceva zvonuri referitoare la infiinatrea unor micro primarii la nivel de cartiere, doresc sa stiu daca este adevarat, indiferent in ce stadiu s-ar afla un asemenea proiect.
In speranta unui raspuns cat mai rapid va multumeswc anticipat.
Cu respect,
Hodrea Silviu Petrica
|
Raspuns din data de 03-03-2008 : Stimate Domnule:
Referitor la solicitarea dumneavoastra, va comunicam urmatoarele:
- Pentru a veni in sprijinul cetatenilor, dorim realizarea in cartiere a unor puncte de lucru ale primariei(ex.plati taxe si impozite, utilitati si eventual preluare solicitari cetateni).
- Pana in prezent am deschis o astfel de "micro-primarie" in cartierul Sanicolaul-Mic, iar in curand se va deschide si in zona Piata Fortuna.
In vederea extinderii acestui proiect, vom cauta locatii si pentru alte cartiere.
Centrul de Informare Cetateni.
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 1979 din data: 24-01-2008 pusa de Tomoiaga Ion Stefan : · Cate telefoane trebuiesc date la TelVerde Iluminat public pentru a avea efect? Pe strada Predeal in dreptul blocurilor 7a si 8a lampile de iluminat public nu functioneaza. Mai mult, in ultimele saptamani au fost sparte un numar de aproximativ 8 autoturisme, pe fondul lipsei iluminatului public. Deasemenea nu am vazut de foarte mult timp patrule ale Politiei Comunitare prin zona.
In alta ordine de idei, daca la inceput ridicarea gunoiului menajer se facea in mod responsabil, acum firma insarcinata cu aceasta activitate, pe langa faptul ca ridicarea gunoiului se face dupa ora 22 (ceea ce nu este rau) zgomotul pe care aceasta activitate il produce (troncaneli cu conteinerele...) este insuportabil (prevederile legii privind orele de odihna sunt valabile doar pentru unii?!). Sa nu mai vorbim de faptul ca de ceva vreme ridicarea gunoiului se rezuma doar la golirea conteinerelor...ce ramane in spatele lor...
Nici problema cainilor comunitari (descrisa de un alt contribuabil) nu s-a rezolvat, sau, ma rog rezolvata 50%, din 8 caini au fost ridicati 4. Restul continua sa fie un pericol mai ales pentru copii.
Mi-ar face placere sa primesc un telefon sau chiar un email asupra problemelor supuse atentiei in prezentul mesaj.
|
Raspuns din data de 03-03-2008 : Stimate Domnule,
Urmare sesizarii dumneavoastra, va comunicam urmatoarele:
- solicitarea privind remedierea iluminatului public in zona bl.7a si 8a a fost comunicata in regim de urgenta la S.C.ELBA S.A. in vederea remedierii situatiei;
-pentru eradicarea cainilor fara stapan, serviciul Caini Comunitari, apartinand S.C.Gospodarirea Comunala S.A., efectueaza actiuni periodice in cartierele municipiului. In zona specificata de dumneavoastra urmeaza sa aiba loc interventia serviciului mentionat in perioada urmatoare;
- atat pentru curatirea amplasamentului containerelor cat si pentru limitarea zgomotului produs la manevarea acestora, vom atrage atentia operatorului de salubrizare, mentionand totusi faptul ca operatiunea in sine comporta un anumit nivel de zgomot, containerele fiind metalice si manevrarea mecanizata.
Centrul de Informare Cetateni.
|
Sus
|
|
|
|